Hastalıklar
Haber 1
30 yılda boyumuz 3 cm uzadı! Detaylar için tıklayınız.
Haber 2
Diyabetli çocuk ve gençlere ve ailelerine yönelik eğitim toplantılarının (hasta okulu) bu yılki programı yenilendi. Marmara Üniversitesi hastanesi toplantı salonunda yapılan diyabet okulu programı için
tıklayınız
Haber 3
Şekerli içecekler çocuklarda şişmanlığa neden oluyor. Detaylar için
tıklayınız

Tiroid Hastalıkları ve Guatr

 

Tiroid bezi boynun alt kısmında yer alan bir iç salgı bezi olup temel görevi tiroid hormonları üretmektir. Tiroid hormonları vücudumuz için son derece önemli görevler yapan ve hücrelerde (beyin, kas, yağ v.b.) metabolik hızı düzenleyen hormonlardır.  Tiroid bezinin normalden az çalışmasına Hipotiroidi, normalden fazla çalışmasına ise hipertiroidi diyoruz. Tiroid bezinin büyümesine ise guatr adı verilmektedir.

Tiroid bezi bozuklukları doğumdan itibaren her yaşta ortaya çıkabilmekte olup ülkemizde iyot eksikliğinin yaygın olması nedeniyle hipotiroidi ve guatr sıklığı oldukça yüksektir.

Özellikle doğumsal olan tiroid fonksiyon bozuklukları yenidoğan bebeğin beyin gelişimini olumsuz yönde etkileyeceği için erken tanı ve tedavisi yaşamsal öneme sahiptir. Bu nedenle pek çok hastanede yenidoğan bebeklere tarama testi uygulanmaktadır.  Ancak  yenidoğan taraması yapılmayan bebeklerde bu hastalık gözden kaçabilmekte ve geri dönüşü mümkün olmayan beyin hasarına yol açabilmektedir.

Yenidoğan döneminden sonra çocukluk çağında ortaya çıkan hipotiroidi ise gelişme geriliği, kilo almaya eğilim, kabızlık, cilt kuruluğu, halsizlik, aşırı uyuma, zihinsel yavaşlama, üşüme gibi belirtilerle kendini gösterebilir.   .
Tiroid bezi bozukluklarının tanısında hormonal testlerin yanısıra sintigrafi ve ultrason gibi bazı yöntemlerden de yararlanılmaktadır.

ANA SAYFA | HAKKIMIZDA | HASTALIKLAR | TANI ve TEDAVi YÖNTEMLERi | HABERLER | LiNKLER