Tanı ve Tedavi Yöntemleri
Haber 1
30 yılda boyumuz 3 cm uzadı! Detaylar için tıklayınız.
Haber 2
Diyabetli çocuk ve gençlere ve ailelerine yönelik eğitim toplantılarının (hasta okulu) bu yılki programı yenilendi. Marmara Üniversitesi hastanesi toplantı salonunda yapılan diyabet okulu programı için
tıklayınız
Haber 3
Şekerli içecekler çocuklarda şişmanlığa neden oluyor. Detaylar için
tıklayınız

CGMS - Sürekli ciltaltı glukoz ölçümü

 

 

CGMS, vücudunuzda 72 saat [3 gün] boyunca takılı kalarak ortalama 900 kan şekeri ölçümü yapıp ,ölçülen değerleri hafızalayan ve raporlayan bir cihazdır. CGMS cihazı Dünya’da 1999 yılından itibaren kullanılmakta olup, 2003 yılından itibaren ülkemizde kullanılmaktadır. Cihaz kan şekeri ölçümünü,hücreler arası sıvıdaki glikoz oksidaz enziminden yapmaktadır. Ara kablo sadece ölçülen değerin cihaza hafızalanmasında yardımcı olmaktadır. Cihaz her on saniyede bir ölçüm yapıp,her 5 dakikada bir ortalamayı kaydetmektedir. Cihaz yaklaşık olarak günde 288 ölçüm yapmaktadır.

CGMS cihazı, diyabetli ya da reaktif hipoglisemisi olan bireylerde tedavinin yönlendirilmesinde önemli bilgiler sağlamaktadır.

Cihaz sürekli kan şekeri ölçümü yaptığı için günde birkaç kez bakılan parmaktan ölçüme göre çok daha ayrıntılı bilgi vermektedir. Özellikle geceleri kan şekerindeki ani düşüş ve çıkışları saptayabilmektedir. CGMS ile lede edilen kan şekeri profilleri diyabet uzmanının hastanın insulin ve beslenmesini ayarlamasında önemli katkıları olmaktadır. Ayrıca sık hipoglisemi yaşayan diyabetlilerde de önemli bir tanı yöntemidir.

Takılı kaldığı süre boyunca kişiyi günlük aktivitelerinden sınırlamayan cihazın , taşınması kolay ve hafiftir.

Cihaz 3.günün sonunda çıkarıldıktan sonra,cihaz içindeki bilgiler com-station adı verilen bir cihaz yardımıyla bilgisayara yüklenir.her günün kan şekeri değerleri bir grafik halinde bilgisayarda izlenebilir.kan şekeri değerlerinin dışında 3 günün üst üste kan şekeri değerlerinin grafikleri ve tüm değerlerin yazılı Excel dosyaları bilgisayarda izlenebilmektedir.

ANA SAYFA | HAKKIMIZDA | HASTALIKLAR | TANI ve TEDAVi YÖNTEMLERi | HABERLER | LiNKLER